Marcel Duchamp, L.H.O.O.Q, 1919


Marcel Duchamp, L.H.O.O.Q, 1919

Na kartce pocztowej przedstawiającej jedno z najsławniejszych dzieł na świecie – Monę Lisę Leonarda Da Vinci, Duchamp dorysował Giocondzie wąsy i brodę oraz podpisał kartkę literami L.H.O.O.Q. Odczytany po francusku napis brzmi jak: Elle a chaud au cul, co można przetłumaczyć (mniej więcej) jako: „Ona jest gorącą laską”. Duchamp zrobił sobie żart i uczynił z reprodukcji sławnego obrazu, nowe, własne dzieło sztuki. Podobne zapożyczenia w sztuce pod hasłem appropriation art będą przedmiotem szczególnego zainteresowania artystów w drugiej połowie XX w. Ponadto, w kontekście pracy L.H.O.O.Q wskazuje się na zainteresowanie Duchampa płciowością, jego własną kobiecą stroną, czemu artysta dał wyraz w innej pracy pt. Rrose Sélavy, (tym razem tytuł brzmi jak: Eros, c’est la vie, czyli „Eros, takie jest życie”).

Gioconda w wydaniu Duchampa szybko stała się sławna za względu na swój buntowniczy charakter. Reprezentowała to, co w ruchu dadaistów było szczególnie ważne, czyli ironiczne i rewizyjne spojrzenie na tradycję.

Fot. Philippe Migeat. CNAC/MNAM/Dist. RMN-Grand Palais / Art Resource, NY / Duchamp, Marcel (1887-1968) © ARS, New York
[https://www.artsy.net/artwork/marcel-duchamp-lhooq-mona-lisa]

Informacje
Ocena:
Oceń na 1/10Oceń na 2/10Oceń na 3/10Oceń na 4/10Oceń na 5/10Oceń na 6/10Oceń na 7/10Oceń na 8/10Oceń na 9/10Oceń na 10/10
(brak ocen)
Loading...
Dodano:

30 stycznia 2017